Szamba Radom – Montaż szamba betonowego

szamba radom

Nieczystości i ścieki powstają w każdym z domów, jednym sposobem pozbycia się ich jest montaż szamba ekologicznego.

Przeważnie montuje się wodoszczelne szamba betonowe, które można zakupić jako gotowy produkt, lub taki zbiornik wykonać na miejscu budowy. Coraz rzadziej buduje się zbiornik z kręgów betonowych. Szamba Radom są najczęściej spotykaną formą szamb betonowych, znajdziemy tu zbiorniki jednokomorowe, dwukomorowe lub wielokomorowe. Zbiornik na szambo musi być dobrze uszczelniony, zabezpieczony, zaizolowany- tak, żeby nieczystości nie mogły się przedostać na zewnątrz. Szamba Radom – zaletą tych zbiorników betonowych jest szybkość w ich montażu. Osadzenie takiego zbiornika odbywa się przy użyciu ciężkiego sprzętu, któremu trzeba umożliwić dojazd do określonego miejsca.

Budowa szamba powinna być zgodna z wyznaczonymi normami bezpieczeństwa. Betonowe szamba Radom posiadają Aprobatę Techniczną Instytutu Ochrony Środowiska. Prawo stanowi, że zbiorniki na szambo mogą być wybudowane tylko na działkach, które nie posiadają podłączenia do kanalizacji miejskiej.

Ekologiczne szamba betonowe są prostymi zbiornikami na ścieki zwykle połączonym z powierzchnią ziemi za pomocą włazu wykonanego z żeliwa. Taki zbiornik wodoszczelny można ustawić praktycznie na każdym rodzaju gruntu. Betonowe szambo Radom musi być usytuowane w taki sposób, żeby mógł do niego dojechać wóz asenizacyjny. Ilość ścieków powstała w domu uzależniona jest od liczby mieszkańców. Średnio w czteroosobowej rodzinie przyjmuje się, że powstaje 4x150l ścieków. Wielkość szamba powinna być taka, żeby szambo opróżniać co 10-14 dni.

Według nowelizacji przepisów prawnych od 28.06.2015 budowa szczelnego zbiornika na ścieki o pojemności do 10m3 nie wymaga pozwolenia, wystarczy zgłosić budowę w urzędzie. W Radomiu lokalizacja szamba również musi spełniać pewne warunki.

Odległość pokryw i wylotów wentylacji ze zbiorników powinna wynosić:
•    5m od okien i drzwi zewnętrznych
•    2m od granicy działki sąsiedniej, drogi lub ciągu pieszego
•    15m od studni dostarczającej wodę pitną

Przy większej pojemności szamba do 10m3 minimalne odległości wynoszą:
•    30m od okien i drzwi zewnętrznych
•    7,5m od granicy działki sąsiedniej
•    15m od studni dostarczającej wodę pitną

Przy zagospodarowaniu naszej działki w Radomiu warto również pomyśleć o zbiorniku na deszczówkę, najczęściej spotykamy dwa rodzaje takich zbiorników: naziemne i podziemne. W zbiorniku na deszczówkę gromadzona jest woda, którą możemy wykorzystać w ogrodzie w celu nawadniania roślin, przy pracach porządkowych- podczas mycia samochodu bądź elewacji budynku. Deszczówkę możemy wykorzystać również w domu przy spłukiwaniu toalet. Szamba betonowe Radom doskonale nadają się na takie zbiorniki.

Szamba betonowe Radom to Walbud – fachowe doradztwo, budowa oraz transport szamb betonowych, zbiorników na deszczówkę, gnojówkę itp.